Merdan Yanardağ ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten beraat etti

Gazeteci ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, yazılarından dolayı ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

BirGün’de 7 bölüm halinde yayınlanan “Faşizm ve İslami Faşizm” başlıklı yazıları nedeniyle “zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Yanardağ için karar çıktı.

“Yazıların hiçbirinde hakaret anlamına gelebilecek tek bir sözcük yok”

Cumhuriyet’in aktardığı habere göre Yanardağ duruşmada suçlamalara ilişkin şu savunmayı yaptı:

“Önceki beyanlarımı tekrar ederim. Müdafinin yazılı ve sözlü savunmalarına katılıyorum. Yazıların hiçbirinde hakaret anlamına gelebilecek tek bir sözcük yoktur. İddianameye konu yazılar seri yazılardır ve bir bütün teşkil eder, bu nedenle yazı dizisi olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu yazıların farklı günlerde yayınlanması yazıların bir bütün olduğunu değiştirmez. Yazıların içeriğinde araştırma ve analiz yapılmaktadır. Ben aynı zamanda sosyoloji doktoruyum.

Yazı serisinde faşizm ve İslamcı faşizmin karşılaştırma analizini yapıyorum. Söz konusu yazı içerikleri hakkında hakaret suçunu işlediğim iddiasıyla hakkımda dava açılması bu tarz analiz çalışmalarını engeller ayrıca siyasi otoriteyi eleştiremez hale geliriz. Söz konusu yazı içeriğinin analiz ve eleştiri mahiyetinde olduğu açık olmasına rağmen iddia makamının hakkımda cezalandırılma yönünde mütalaa vermesi yazı içeriğini ispatlar niteliktedir. Hakaret suçunun unsurları oluşmamıştır. Öncelikle süresinde açılmayan dava nedeniyle hakkımda düşme kararı verilmesini, mahkemeniz aksi kanaatte ise beraat kararı verilmesini talep ederim.”

Mahkeme iddia edilen suçun oluşmadığı kanaatine vararak Yanardağ’ın beraatine karar verdi.

8 yıla kadar hapsi istenmişti

Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasında Yanardağ’ın Birgün gazetesinde 10 Nisan-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında 7 bölüm halinde yayınlanan “Faşizm ve İslami Faşizm” isimli yazıların sahibi olduğunu ve “zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 5 aydan 8 yıl 2 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Mahkeme, şikayetçi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının davaya katılma talebini kabul etmişti.

Erdoğan’ın avukatı, mütalaaya katıldıklarını belirterek Yanardağ’ın cezalandırılmasını talep etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir