Bu Çorba Türkiye’yi İkiye Böldü! Kimisi Ağzına Sürmüyor Kimisi İçmeden Yatamıyor!

Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan tüketimi kış aylarında önemli oranda artan çorba, sofraların demirbaşı olarak yer alıyor ve içleri ısıtıyor.

Türkiye genelinde ise en çok tüketilen çorbanın ne olduğu merak ediliyor. Ancak yapılan araştırma çarpıcı bir sonucu ortaya koydu. Çünkü bu çorba Türk halkını ikiye böldü.

Areda Piar Araştırma Şirketi’nin Türkiye genelinde 1.100 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği çorba araştırmasına göre, kelle paça halkın yüzde 24,4 ile hem en sevdiği çorba olurken hem de yüzde 17,7 ile asla yemem denilen çorbalar arasında ilk sırada yer aldı.

Kelle paça, “kesinlikle çorbacıya gidilip içilir denilen çorbalar” kategorisinde de yüzde 47 ile birinciliği üstlendi. Çorbacıya gidilen zaman dilimi ise halkın tercihi yüzde 29,6 ile “gece” oldu.

​​​​​​​Araştırma, Türkiye’de halkın çorbayı yüzde 80,5 ile en fazla kış mevsiminde tükettiğini ve yüzde 54,9 ile “şifa kaynağı” olarak gördüğünü ortaya koydu.

​​​​​​​​​​​​​​

Halkın kelle paça çorbasından sonra en sevdiği diğer çorbalar ise yüzde 18,8 ile mercimek çorbası, yüzde 10,9 ile işkembe çorbası, yüzde 9,4 ile tarhana çorbası ve yüzde 7,8 ile yayla çorbası olarak sıralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir