Altın Fiyatları Uçacak, Ancak Bu Varlık Daha İyisini Yapacak!

Altın fiyatları 2.000 doların üzerinde konsolide olması nedeniyle yeni yıla sakin başladı. Bununla birlikte, bir yatırım şirketi hem altının hem de gümüşün uzun vadeli bir boğa piyasasına girmesini bekliyor. Böylece parlak metalin tüm zamanların en yüksek seviyelerini göreceğini tahmin ediyor. Dahası yatırım şirketi gümüşten daha iyi bir performans bekliyor.

Fed’in yön değişimiyle altın fiyatları 2.400 doları aşacak!

AuAg Funds analistleri kısa süre önce yayınladıkları 2024 görünümünde, bu yıl altın fiyatlarının %20’lik bir yükseliş göreceğini tahmin ediyor. Analistler böylece, altın piyasasının 2.400 doları aşmasını bekliyor. İsveç merkezli yatırım şirketi, değerli metallerdeki ralliyi yönlendirecek katalizör hakkında da görüşlerini açıklıyor. Analistler, bu katalizörün Federal Reserve’in para politikasında bir değişim olacağını söylüyor. Bu bağlamda analistler raporda, şu değerlendirmeye yer veriyor:

Merkez bankalarının 2024 yılında faiz artırımlarından uzaklaşarak daha destekleyici bir politika duruşu benimseyeceğine ve bunun da öngörülebilir gelecekte altın fiyatlarında önemli bir yükselişe neden olacağına inanıyoruz.

Firma, Fed’in bu yıl faiz indiriminde dünyaya öncülük etmesiyle ABD dolarının zayıflayacağını tahmin ediyor. Bunun da altın fiyatları için başka bir kuyruk rüzgarı yaratacağını öngörüyor.

AuAg Funds, gümüşten daha iyi bir performans bekliyor!

Ancak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın son günlerde zorlandı. Çünkü, piyasalar Mart ayında olası bir faiz indirimine ilişkin beklentilerini düşürmeye başladı. Bu yüzden, altın fiyatları 2.000 doların hemen üzerindeki desteği test etti. Şu ana kadar altın yeni yılın başından bu yana yaklaşık %3 değer kaybetti. Fon altın konusunda ne kadar yükselişte olsa da bu yıl gümüşün daha iyi performans göstermesini bekliyor. Bu konuda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Uzun yıllar sürmesi beklenen bu yükselen boğa piyasasında, altın-gümüş oranının 30:1’in altına düşeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, 2024 için 70:1’lik bir ilk hedef belirliyoruz. Altın %20 değer kazanırsa, yılı 2.475 dolardan kapatacaktır. Dolayısıyla 70:1 altın-gümüş oranıyla gümüş de 35 dolardan kapatacak demektir. Bu da %48’lik bir getiriye denk geliyor.

Madencilik sektörüne de dikkat etmek gerekiyor!

Altın ve gümüşün yükselmesi beklenirken, firma yatırımcıların madencilik sektörüne de dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Altın madencileri tarihsel olarak altına kıyasla düşük değerde. Bu trendin önümüzdeki altın boğa piyasası sırasında tersine dönmesi ve aşılması muhtemel. Altın madencileri aynı zamanda S&P 500’e kıyasla tarihsel olarak düşük değerli. Bu da benzersiz ve cazip bir giriş noktası sunuyor.

Analistler, yüksek altın fiyatlarının marjları artırmasıyla birlikte madencilik şirketlerinin sağlıklı bilançolara sahip olduğunu belirtiyor. AuAg, mevcut ortamda daha küçük ve orta ölçekli üreticilerin mega-cap şirketlerden daha iyi performans göstermesini bekliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir