ABD dehşet saçan robot taksilerin lisansını askıya aldı!

Kaliforniyalı düzenleyiciler, kısa bir süre önce San Francisco’da yolcu taşımaya başlayan sürücüsüz araçların tehlikeli bir tehdit oluşturduğunu tespit ettikten sonra General Motors’a ait bir robot taksi hizmetinin lisansını iptal etti.

Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin Cruise robot taksi hizmetini süresiz olarak askıya alması, bir başka eyalet düzenleyicisi olan Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun ABD’nin en yoğun ikinci şehri olan San Francisco’da günün her saati yolculuk yapılmasına izin veren bir genişletmeyi onaylamasından sadece iki ay sonra gerçekleşti.

Bu onay, sürücüsüz araçların test aşamasında acil durumlarda trafiği aksattığını iddia eden polis ve itfaiye yetkilileri de dahil olmak üzere bir dizi protesto üzerine geldi.

İNSANLAR İÇİN BÜYÜK RİSK OLUŞTURUYOR

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre, DMV’nin robotaksisinin “kamu güvenliği için makul olmayan bir risk” oluşturduğu sonucuna varmasının ardından Cruise operasyonlarında frene basmak zorunda kalıyor.

DMV askıya alma kararının spesifik nedenleri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi, ancak bu karar Cruise’un robotaksilerinin neden olduğu tehlikeler ve rahatsızlıklarla ilgili endişeleri artıran bir dizi olayın ardından geldi.

Bu ayın başlarında bir Cruise robotaksisinin, bir insan tarafından sürülen başka bir aracın çarptığı bir yayayı ezmesi ve durduktan sonra yayayı lastiklerinden birinin altına sıkıştırmasının ardından endişeler yeni bir seviyeye ulaştı.

ŞİRKET KAZALARI İNCELEMEYE BAŞLADIĞINI BELİRTTİ

Cruise yaptığı açıklamada San Francisco’daki robot taksi faaliyetlerini durdurduğunu doğruladı.

Şirket, 2 Ekim’de “Panini” adlı bir robotaksinin karıştığı kaza ve yerel bir hastaneye kaldırılmadan önce “yaşam çenesi” yardımıyla robotaksinin altından çıkarılması gereken ağır yaralı yaya ile ilgili soruşturmada eyalet ve federal düzenleyicilerle işbirliği yapmaya devam ettiğini söyledi.

Cruise, mühendislerinin bu kazayı incelediğini ve robotaksilerinin “bu tür son derece nadir olaylara” verdikleri tepkiyi iyileştirmek için çalıştıklarını söyledi.

GOOGLE’IN GİZLİ PROJESİ HALEN FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİRİYOR

Cruise San Francisco’da kenara çekilirken, Waymo tarafından işletilen başka bir robot taksi şehir genelinde yolculuk yapmaya devam ediyor.

On yıldan uzun bir süre önce Google bünyesinde gizli bir proje olarak başlayan Waymo, son üç yıldır Phoenix’te başka bir robot taksi hizmeti yürütüyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir