‘İMECE’nin yerlilik oranı yüzde 90’a ulaştı’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’te, Eğitim Teknolojileri Kuluçka Merkezi’nin açılışına katıldı. Bakan Varank, animasyon ve oyun sektörünün teknoloji dünyasının en hızlı gelişen alanlarından biri olduğunu söyledi. Varank, global oyun pazarının 200 milyar , animasyon pazarının ise 400 milyar dolar ekonomik büyüklüğe ulaştığını belirtti.

Türk oyun sektörünün de son dönemde yapılan yatırımlar ve satın lmalarla dünyada ön plana çıktığını belirten Varank, “Türkiye’de oyun pazarının büyüklüğü 1.2 milyar dolara yükselirken; dijital oyuncu sayısı 42 milyona ulaştı. Sadece son beş yılda ülkemizde oyun alanında 800’e yakın startup kuruldu. Türkiye’de geliştirilen oyunlar dünyanın en çok hasılat yapan oyunları arasına girmeye başladı. Biz de yüksek teknoloji başta olmak üzere tüm alanlarda başarılı girişimlerin kurulmasını teşvik ediyoruz” diye konuştu.

‘YENİ UNICORN’LAR ÇIKARACAK’

Varank, açılışı yapılan merkezin, girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmeleri için finansman, eğitim, mentorluk, işbirliği gibi hizmetler sunacağına işaret ederek, şöyle devam etti: “Teknoloji girişimciliği alanında hizmet verecek bu kuluçka merkezinin, yeni unicorn’lar çıkarttığına hep beraber şahit olacağız, ben buna yürekten inanıyorum. Milyar dolar değerlemeye ulaşan yeni ‘turcorn’lar kazandırabilmek amacıyla ‘Turcorn 100 Programı’nı başlattık. Dünyanın en gelişmiş 20 ekosistemi arasında yer alarak 15 Turcorn ve beş decacorn çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir