CHP’deki toplantıdan ne çıktı: Odatv açıklıyor

Gamze işler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün canlı yayında yaptığı açıklama ile 14 Mayıs 2023 Genel seçimlerinin yapılması için attığı imza sonrası partilerde hareketlilik hız kazandı.

13’ncü Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri için partiler aday adaylığı şartlarını açıklarken, bugün CHP Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantı sonrası Meclis üyeleriyle ilgili önemli kararlar verildi.

Millet İttifakı olarak masada bulunan Deva Partisi, Saadet Partisi ve Gelecek Partisinin Milletvekili adaylarının CHP listelerinden girmesi bekleniyor. Partilerin listelerdeki beklentileri 20 vekil Gelecek Partisi, 20 vekil DEVA Partisi, 10 vekil Saadet partisi ve 4 vekil Demokrat Parti olarak düşünülüyor.

CHP Genel Merkezinde bugün yapılan toplantıda CHP’li meclis üyelerinin bu seçimde görevlerinden istifa etmemeleri yerel siyasetin önemli olduğu ve genel seçimler için çalışmaları gerektiği düşünülerek “tavsiye kararı” adı altında 81 il genelindeki tüm CHP’li meclis üyelerine kendilerine sözlü olarak bu kararın bildirileceği alınan bilgiler arasında.

CHP kulislerinde diğer partilerin Milletvekili adayları için ayrılan olası kontenjanlar genel seçim öncesi yerelde kırgınlık yaratabilir olarak yorumlandı.

Ayrıca Kılıçdaroğlu kurmaylarına Milletvekili adayı olmayın seçimden sonra bürokrat ve bakanlık görevleri için hazırlanın talimatı verdiği ifade edildi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in tarafında ise, kendi listelerini bazı illerde sadece kendi adaylarının yer alacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir